خرید هفت میلیونی وزیر و تاکید بر حمایت معنوی از اولین گالری مجازی ایران

عصر روز گذشته از اولین گالری مجازی هنری ایران با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وجمعی از هنرمندان و هنردوستان عصر رونمایی شد.

مراسم رونمایی گالری مجازی «ایران هنر» با حضور علی جنتی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، احمد مسجدجامعی؛ عضو شورای شهر تهران، حسام‌الدین آشنا؛ مشاور فرهنگی ریاست جمهوری، مجید رجبی معمار؛ مدیرعامل خانه هنرمندان ایران و جمعی از اهالی فرهنگ و هنر در تالار استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که اجرای آن را مهدی آقا بیگی بر عهده داشت، سید جمال هادیان؛ ریاست شورای سیاست‌گذاری گالری «ایران هنر» ضمن تشکر از افرادی که در این مراسم حاضر شدند، شکوفایی اقتصاد فرهنگی امروز را مدیون زحمات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و تیمش دانست و درباره شکل‌گیری ایده ساخت این گالری گفت: ایده اصلی برپایی این گالری به 15 سال قبل بازمی‌گردد. زمانی که من در حوزه هنری و سازمان تبلیغات اسلامی کار می‌کردم، این ایده مطرح شد اما بعد به دست فراموشی سپرده شد.

وی افزود: سال گذشته عده‌ای از جوانان خوش‌فکر مراجعه کردند و خواستند چنین کاری را انجام دهند. ما نیز با انرژی و انگیزه آنان را همراهی کردیم و در راستای آن برنامه ریزی‌های مفصلی صورت گرفت و قدم به قدم با مشورت همکاران در زمینه هنری و اقتصادی جلو رفتیم تا به اینجا رسیدیم.

هادیان گالری «ایران هنر» را به عنوان یک بانک اطلاعاتی جامع درباره هنرمندان معرفی و اظهار کرد: این گالری تنها یک نمایشگاه نیست بلکه بانک اطلاعاتی است که اطلاعات هنرمندان و آثارشان را ثبت می‌‎کند. آرزویی که همیشه داشته‌ایم و سال‌ها عملی نشده بود، امروز با برپایی این گالری محقق شد.

رئیس شورای سیاست‌گذاری گالری «ایران هنر» در بخش دیگری از صحبت‌هایش تاکید کرد که این گالری وابسته به نهادی کاملا غیردولتی در بخش خصوصی است و تعلق به هیچ ارگان دولتی ندارد و با سرمایه‌ای اندک پا گرفته است.

وی درباره ویژگی‌های خاص سامانه گالری «ایران هنر» گفت: مهمترین امتیاز صفحات سامانه مذکور این است که منبع آن وابستگی به هیچ نرم افزار دیگری ندارد. ایده اصلی ساخت این گالری از شعار انگلیسی «اصل بهتر از کپی است» گرفته شده و در این راستا فقط آثار اصیل قابل به ارائه هستند.

هادیان اطلاع‎رسانی درباره آثار هنری و بومی کردن آن را از اهداف اصلی این مجموعه خواند و افزود: حمایت مادی و معنوی از هنرمندان از دیگر هدف‌های گالری است که طبق اساسنامه آن بخشی از عواید گالری به بیماری‌های صعب العلاجی که هنرمندان خدای ناکرده ممکن است به آن گرفتار شوند، تعلق پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: همچنین اسناد هنری که تا به حال دیده نشده‌اند، در این سامانه قابل رویت هستند و امکان برگزاری حراج مجازی پیش‌بینی شده است که به صورت فصلی برگزار می‌شود.

هادیان در پایان افزود: مهمتر از همه اینکه در این سامانه یک رسانه اطلاع‌رسانی و اطلاعات بازار هنرهای تجسمی وجود دارد که فراتر از بلاگ است و مرجعی است برای اهالی رسانه که می‌توانند از این بخش به عنوان منبع اطلاع‌رسانی استفاده کنند.

مسجد جامعی به عنوان دیگر سخنران این مراسم درباره لزوم برپایی و تشکیل گالری «ایران هنر» در فضای امروزی بیان کرد: به همان نسبت که از طبیعت فاصله می‌گیریم، نیازمان روز به روز به آثار هنری بیشتر می‌شود. برای ماندگاری این آثار در دسترس بودنشان بسیار حائزاهمیت است به شرطی که امکان کپی‌برداری آن وجود نداشته باشد. به گمانم گالری «ایران هنر» و کاری که آقای هادیان و تیمش در پیش گرفته‌اند، به شکل‌گیری درست این فضا کمک می‌کند.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به سرمایه‌گذاری در حوزه فرهنگی و استفاده از این حوزه در زمینه اقتصادی، چنین امری را یک اولویت دانست و گفت: در همه جای دنیا، ایران به واسطه فرهنگ و هنر غنی‌اش شناخته شده است. پس آنچه که می‌تواند سرمایه اصلی ما باشد، همین حوزه است. اگر این را به عنوان یک سیاست کلی و اولویت در نظر بگیریم که کالای فرهنگی را می توان به کالای اقتصادی تبدیل کرد و فرهنگ و هنر را پایه صنعت قرار دهیم، می‌توانیم به اقتصاد فرهنگ و هنر درخشان‌تری دست یابیم.

وی ادامه داد: سرمایه‌گذاری بر فرهنگ و هنر با نگاه اقتصادی باید به گونه‌ای باشد که بتوانیم این فرهنگ و هنر را عرضه کنیم. اگر نیم درصد چرخش اقتصادی را در این زمینه اختصاص دهیم درآمدی بیشتر و چشم‌گیرتر از اقتصاد نفتی حاصل خواهد شد.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: گالری «ایران هنر» می‌تواند فضای فرهنگی هنری را در در میان فضای خشم آلود دنیا و کشورمان ایجاد و به گسترش نگاه‌های انسانی و زیبا پسندانه کمک کند تا به واسطه آن به فرهنگ جامعه هم مدد رساند.

در ادامه این مراسم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با همراهی یاسر درخشان؛ مدیر عامل شرکت «میسا» که مسئولیت فنی سایت گالری ایران هنر را بر عهده دارد، به روی سن حاضر شد تا رونمایی اصلی این گالری را انجام دهد.

پس از ارائه توضیخات درخشان درباره امکانات سایت گالری «ایران هنر»، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با خرید تابلو نقاشی خط «الله نور السوات و الارض» اثر غفار قنبرپور به قیمت هفت میلیون تومان به عنوان اولین خریدار این گالری از سوی مجری مراسم معرفی شد.

جنتی در ادامه این مراسم پشت تریبون حاضر شد و گفت: امروز خرسندیم که حوزه هنرهای تجسمی گسترش یافته و صاحب چنین ایده‌ها و حرکت‌های خودجوشی شده که بدون وابستگی به بودجه‌های دولتی توانسته است کمک شایانی به رونق اقتصاد هنر کند.

وی درباره لزوم حمایت از گالری «ایران هنر» و معرفی گسترده آن تاکید کرد: این نگارخانه با نیتی خیرخواهانه و اهدافی دقیق برنامه‌ریزی شده و مجوزهای لازم را اخذ کرده است. چنین شوق وانگیزه‌ای که در واحد خصوصی به وجود آمده، نباید تضعیف شود بلکه باید مورد حمایت و تشویق قرار گیرد و البته منظور از تشویق، تشویق‌های معمول مالی نیست بلکه باید معرفی آن به هنرمندان و گالری‌داران صورت گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: امروزه کشورهای توسعه یافته به این حقیقت پی برده‌اند که بخش فرهنگی می‌تواند بخش مهمی از تولید ناخالص ملی را تشکیل دهد. این در حالی است که این کشورها در حوزه‌های صنعت و تجارت پیشرفته هستند و شاید اینگونه تلقی شود که نیازی به اقتصاد و فرهنگ ندارد و این اهمیت اقتصادی شدن فرهنگ را نشان می دهد.

جنتی عنوان کرد: هنوز بسیاری از مردم بودجه خرید آثار هنری را ندارند اما از دیدن آثار لذت می‌برند پس باید زمینه‌ای را فراهم کرد تا بتوانیم آثار را در عموم جامعه به نمایش بگذاریم و همه مردم بتوانند از هنر و آثار هنری متعالی لذت ببرند.

وی ادامه داد: بخش خصوصی در این زمینه می‌تواند گام‌های موثری را بردارد. بخش عمومی و دولتی نیز می‌تواند با بهره‌گیری از هنرهای تجسمی و استفاده آثار هنرمندان در فضاهای عمومی سازمان‌هایشان و یا خرید آثار، از هنرمندان و هنر متعالی حمایت کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان افزود: پروژه گالری «ایران هنر» کار بسیار ارزشمندی است. امروز که دنیا به سمت تجارت الکترونیک پیش می‌رود نیاز به این بود که هنر تجسمی ایران هم در این عرصه وارد ‌شود. امیدوارم با حمایت بخش‌های مختلف به ویژه مجموعه‌داران این حرکت نوپا قدرت بگیرد و در سال آینده شاهد برگزاری اولین سالگرد این مجموعه باشیم که دوستان در آن به ارائه گزارش‌ عملکرد یکساله این گالری مجازی بپردازند.

پس از سخنان وزیر، مجری مراسم اعلام کرد اثر ارزشمند «دره نادره» به قلم میرزا محمد اسطرآبادی که با نثری مکلف به رشته تحریر درآمده است، از سوی انتشارات «فرهنگ معاصر» به قیمت یک و نیم میلیون تومان خریداری شد. در پایان این مراسم گروه موسیقی «همنوازان عرفان» به سرپرستی حمید وجدان پاک به اجرای قطعاتی از موسیقی سنتی پرداختند.