گالری مجازی ایران هنر؛ گسترش هنر ایرانی در جهان

تهران-ایرنا- یک اثر هنری، فشرده ای از دانش و تجربه هنرمند است که در طول زمان، مفاهیم بلندی را به مخاطب انتقال می دهد و نمایش آثار هنرمندان صاحب سبک در گالری مجازی ایران هنر نیز می تواند گامی در جهت گسترش هنر ایرانی در جهان باشد.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار هنرهای تجسمی ایرنا، خلق اثر هنری، قدمتی به درازای تاریخ بشری دارد، هنر از دیرباز با روح زندگی در سرزمین باستانی ایران عجین بوده و میراثی گرانبار برای ایرانیان به یادگار نهاده و این پیشینه و گذشته پربار زمینه مناسبی برای بالیدن هنرهای نوظهور ساخته است.

این گنجینه ارزشمند را باید مورد اهتمام قرار دهیم و آن را به جهانیان معرفی کنیم. چرا که هر هنرمند صاحب سبک علاقه مند است آثارش در معرض دید عموم قرار گیرد و دیگران نیز بتوانند از تماشا و یا خرید اثر اصیل هنری لذت ببرند.

بسیاری از مردم علاقه مند هستند تا از گالری ها دیدن کنند و از نزدیک اثر اصیل هنری را ببیند، که هنوز بسیاری از مردم توان تهیه یک اثر اصیل هنری هرچند با بهای اندک و یا اختصاص زمان کافی برای حضور در نگارخانه ها را ندارند.

گالری مجازی ایران هنر؛ شرایطی فراهم کرده تا آثار هنری بومی شوند و حداقل کسانی که وقت کافی برای حضور در گالری ها و یا دسترسی به آنها را ندارند بتوانند به راحتی از آثار اصیل هنری دیدن و خرید کنند.

همچنین برای هنرمندان شرایطی فراهم می کند تا آثار در معرض دید عموم همه قرار گیرد و حتی در جهان شناخته شوند.

هر اثر اصیل هنری طبیعتا به فضای اطراف خود روح می بخشد و زیبایی را به مخاطب خود هدیه می کند. یک اثر هنری فشرده ای از دانش، تجربه ها و الهامات یک هنرمند است که می تواند در طول زمان، مفاهیم بلندی را به مخاطب انتقال دهد پس چه بهتر که به جای خرید آثار کپی یک اثر اصیل هنری را در خانه های خود داشته باشیم.

گالری مجازی ایران هنر شرایطی فراهم کرده که می تواند چند برابر یک نگارخانه فیزیکی آثار هنری را به نمایش بگذارد و اطلاعات جامعی را درباره آثار و پدیدآورندگان آنها در دسترس علاقه مندان ارائه دهد.

این گالری که توسط شرکت میسا انجام شده است در هر زمان از شبانه روز علاقه مندان را به دیدن آثار هنری دعوت می کند و انبوهی از آثار متنوع را در اختیار آنها قرار می دهد و بسیاری از فرآیندهای خرید و تبادل و حراج آثار هنری را شبیه سازی می کند.

سیدجمال هادیان، رئیس شورای سیاست گذاری گالری مجازی ایران هنر در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: گالری ایران هنر تنها یک نمایشگاه یا فروشگاه مجازی نیست بلکه یک بانک اطلاعاتی جامع از آثار هنرمندان است.

وی ادامه داد: بدون تردید برای فراگیر شدن استفاده از آثار اصیل هنری باید فرهنگ سازی و شرایطی فراهم کرد که آثار هنری بومی شود و دست کم در فضاهای عمومی در معرض دید قرار گیرند. هادیان گفت: از اهداف مهم این گالری کمک به اقتصاد فرهنگ و هنر در کشور و معرفی هنرمندان شناخته نشده و کمتر دیده شده به ویژه کشف هنرمندان جوان و معرفی آثار زیبای هنری به صورت اختصاصی است.

وی افزود: کمک به وضع معیشتی هنرمندان از دیگر اهداف است، هنرمندانی که در عرضه آثار دچار مشکل هستند. در این سامانه آثار اصیل ارایه و اطلاع رسانی می شوند و اثر به خانه ها و ادارات راه پیدا می کند.

هادیان در ادامه بیان داشت: حمایت مادی و معنوی از هنرمندان، ثبت آثار هنری و اختصاص عواید این سامانه به بیماری های صعب العلاج هنرمندان از دیگر اهداف این سامانه است.

وی با اشاره به ویژگی های سامانه مجازی هنر گفت: گرافیک این سامانه یک ویژگی خاص دارد و پیچیدگی ندارد، اسناد خطی، چاپ سنگی، نقاشی، خطاطی در آن قرار گرفته اند، گالری این قابلیت را دارد که اسناد کشوری و دست نویس مشاهیر را در صفحه خاصی دارد، در این سامانه هر صفحه برای یک هنرمند در نظر گفته می شود و اثر هنری نیز یک صفحه دارد که همه اطلاعات اثر در آن وجود دارد، امکان برگزاری حراج مجازی در این سامانه پیش بینی شده است و حراج فصلی نیز برگزار خواهد شد.

هادیان بیان داشت: این سایت همچنین هنرمندان را معرفی می کند. در بخش هنرمندان خودآموخته این سامانه بخشی را به این هنرمندان اختصاص داده و امکاناتی برای مجموعه داران و آموزش وجود دارد.

به گفته وی، یک سامانه اطلاع رسانی در دل سایت وجود دارد که در لحظه اطلاعات مربوط به بازار تجسمی و هنرمندان را مطرح می کند که می تواند مرجعی برای رسانه ها باشد.

وی گفت: تولید هنرهای تجسمی می تواند از جنبه اقتصادی فرهنگی فوق العاده باشد و در تولید ناخالص ملی تاثیر داشته و ما را به سوی لغو استفاده از درآمدهای نفتی برهاند، به دلیل این که ظرفیت آفرینش ها در این حوزه زیاد است؛ اما ما کمتر از 150 گالری داریم که نمی توانند تکاپوی بزرگ هنری را در ایران به نمایش بگذارند و ممکن است همه مردم مخاطب این گالری ها نباشند.

وی گفت: هر هنرمندی می تواند 16 صفحه از سایت به صورت رایگان در اختیار بگیرد و در مرحله دوم آثار در معرض فروش قرار می گیرد تا یک مخاطب با بهترین وجه ممکن می تواند آثار را ببیند و بررسی کند.

هادیان خاطرنشان کرد: در این گالری هنرمند می تواند حتی دکورها را شبیه سازی کند و تصویری از منزل یا محل کار خود را به روزرسانی کند تا مخاطب ترغیب به خرید اثر هنری شود.

همچنین در این سامانه، یک رسانه وجود دارد که فراتر از بلاگ، یک سامانه اطلاع رسانی است که افکار و تولیدات هنرمندان را معرفی می کند.

وی گفت: قدم اولیه را برداشتیم و هنرمندان از آن استقبال خوبی داشته اند، اما انتظار ما در مرحله دوم از نهادها و سازمان های دولتی است که تبادل و گردش آثار هنری صورت گیرد.

هادیان افزود: مجتمع های اقامتی، هتل ها و صاحبان ساخت و ساز از سایت ما بازدید کنند حتی ما آمادگی داریم تا به آنها مشاوره دهیم و بگوییم چه آثاری متناسب با فضای آنها مناسب است و یا پیشنهاد کنیم که چه اثر هنری متناسب با آن ساخت و ساز است.

وی گفت: تمام نهادهای دولتی باید یک درصد از بودجه خود را به بخش هنری اختصاص دهند ولی این اتفاق نیفتاده که امیدواریم با درک تاثیر اثر هنری در اقتصاد فرهنگ و هنر این مهم محقق شود و همه ارگان ها و نهادها با بازدید از سایت گالری مجازی ایران هنر در معرفی فرهنگ و هنر ایران و شناخت هنرمندان و اثر اصیل هنری گام بردارند.

 همچنین باید خاطر نشان کرد این پروژه توسط شرکت فناوری اطلاعات میسا راه اندازی و پشتیبانی شده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا